Úvaha o štěstí

4. ledna 2012 v 16:59 | Claire |  *Fragments of my soul*
Uběhlo dalších dvanáct měsíců a poslední den roku 2011 jsme vytáhli obligátní "Hodně štěstí do nového roku!". Ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně ostatním lidem přejete?


"Co je štěstí? Muška jenom zlatá!" recitoval Jaroslav Marvan a my jsme se tu větu naučili používat, i když všichni víme, že to kouzlo bude v něčem jiném. Ale v čem?
Každý člověk je přeci originál a má tudíž jiné sny a přání, jde tedy vůbec recept na štěstí zobecnit a namíchat podle něj takový koktejl, který by zachutnal všem?
Občas slýchám, že ano. Člověk by se měl radovat z každého nového rána a z maličkostí, které ho potěší během dne, potom prý bude šťastný. Ale skutečně to tak funguje? Nevím, jak vy, ale když mně u ucha ze všech sil drnčí budík a za okny kraluje sněhová vánice, nějak se nemůžu donutit, abych se radovala z nového rána. V tom ten návod asi nebude.
Někomu možná ke štěstí stačí sluneční paprsky a ptačí zpěv, ale věřím, že existuje spousta lidí, kteří jsou stejně nároční (nebo nevděční?) jako já a hledají prostě něco víc. Něco, z čeho se nám zatají dech a zamotá hlava. Vždyť když bude štěstí v tisících každodenních maličkostí a my si ho budeme nabírat plné kapsy, zevšední nám, přestaneme si ho vážit. Žijeme ve světě, kde něco, co je všední a snadno dostupné, téměř nikoho nenadchne.
Kde teda máme štěstí hledat? Za čím se honit? Můžeme najít štěstí v majetku, úspěchu, zdraví nebo lásce? Můžeme vůbec absolutní štěstí někde objevit?
Ráda bych vám dala jednoznačnou odpověď. Ale předpis na štěstí nenajdete ani v těch nejmoudřejších knihách. Nedělejte si plané naděje - ten obecný nejspíš opravdu neexistuje.
Štěstí je něco, co má každý zamčené hluboko v sobě. A je jen a jen na nás, jestli dovedeme z desítek střípků poskládat ten správný klíč, který ho v nás probudí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MP MP | 11. září 2012 v 23:15 | Reagovat

Moc pěkně napsáno, díky za inspiraci!

2 AuplimaCapople AuplimaCapople | E-mail | Web | 9. října 2018 v 4:39 | Reagovat

Pression arterielle  est comment  robuste  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre  determination  bat, il pompe le sang  tout au long vos arteres a la  prendre facilement  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-pour-homme-wimbledon/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama